• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Українці у Великій Британії
Опубліковано 10 березня 2020 року о 22:30

Офіційна статистика кількості та соціального складу етнічних українців у Великій Британії відсутня. На думку керівників українських громадських організацій чисельність української громади сьогодні становить близько 30 тисяч осіб. В основному, це представники першого та другого покоління еміграції після Другої Світової війни.

За останні кілька років українська громада Великої Британії збільшилась за рахунок трудових мігрантів.

Назвати загальну чисельність громадян України, які перебувають у Сполученому Королівстві, неможливо з огляду на відсутність відповідної статистики та методології її визначення, а також відсутності реєстрації при виїзді громадян за межі країни.

Громадяни України, які отримали дозвіл на працевлаштування у Великій Британії, користуються такими ж правами щодо захисту своїх інтересів, як і громадяни Сполученого Королівства.

На території Сполученого Королівства зафіксовано майже 70 місць компактного проживання українців. Найчисельніші громади в Лондоні, Манчестері, Брадфорді та Ноттінгемі.

Союз українців у Великій Британії (СУБ) є найчисельнішою українською громадською організацією у Сполученому Королівстві. Організація нараховує майже 2000 членів. До складу СУБ входять 28 місцевих відділень та 19 осередків.

Всього у власності організації знаходиться 35 приміщень по всій території Великої Британії, в яких розташовані українські клуби, школи українознавства і т.д. Головний офіс СУБ знаходиться у Лондоні. У цьому ж приміщенні розташована бібліотека і архів ім.Тараса Шевченка та книгарня. Також власністю СУБ є будинок для осіб похилого віку «Інвалідська оселя» у Чіддінгфолді, в якому сьогодні проживає близько 30 літніх людей.

З СУБ співпрацюють Об‘єднання Бувших Вояків Українців у Великій Британії (ОбВУ) та Організація Українських Жінок (ОУЖ), під опікою якої знаходиться музей народного мистецтва у Манчестері.

У Сполученому Королівстві діє Об’єднання українців у Великій Британії, що нараховує 350 членів. Після здобуття Україною Незалежності, Об’єднання подарувало Українській державі будинок в Единбурзі, де сьогодні розташоване Генеральне консульство України. Організація також надала для довготермінового користування будинок, в якому сьогодні функціонує консульський відділ Посольства України в Лондоні.

Активну участь в суспільному житті української громади Великої Британії беруть молодіжні організації Спілка Української Молоді (СУМ) та Пласт.

До наймолодших українських громадських організацій, навколо яких в основному об'єднуються українці четвертої хвилі міграції, можна віднести Українсько-Британський Сіті Клуб. Ця організація нараховує близько 500 членів, серед яких - фізичні особи, компанії, представництва, банки, корпорації, які співпрацюють з Україною.

Протягом останнього року досить активною була діяльність Британсько-Українського Товариства, навколо якого гуртуються бізнесмени, наукові та культурні діячі Великої Британії, відомі політики, що зацікавлені у тісній співпраці з Україною.

Представники Посольства постійно беруть участь у заходах, організованих українською громадою, регулярно зустрічаються з представниками діаспори, організовують спільні заходи з українськими громадськими організаціями у Британії.

Власні україномовні телевізійні програми у телевізійному просторі Великої Британії відсутні. Багато українців використовує сучасні засоби супутникового зв'язку, які надають можливість постійної трансляції телепрограм УТ-1, 5 каналу, Нового каналу, телеканалів ICTV та 1+1 та інших.

У Британській Бібліотеці є відділ україністики, який постійно поповнюється за рахунок бюджетних коштів новими надходженнями. Українська книга у Королівстві доступна широкому колу читачів.

Завдяки сприянню української громади на території Великої Британії було встановлено пам'ятники Володимиру Великому у Лондоні та полеглим Героям України на оселі «Тарасівка» біля Дербі, монумент жертвам Голодомору у Лондоні, пам'ятні дошки біля міських ратуш Болтону та Рочдейлу.

Приблизно 70% українців у Великій Британії греко-католицького віросповідання, близько 10% відвідують Українську Православну Церкву. Як усі громадяни у Великій Британії, українці мають право за вільне віросповідання.

В Українській видавничій спілці друкуються українські книги. У Лондоні функціонує українська книгарня, де можна придбати сучасні книги та періодику, що видається у Великій Британії та Україні.

Молодіжним організаціям СУМ і Пласт у Сполученому Королівстві створені усі умови для збереження та розвитку національних традицій, задоволення мовних та культурних потреб. Члени Пласту проводять літні табори на оселі «Верховина», що у Північному Уельсі.

Сумівці щорічно проводять літні збори в таборі «Тарасівка» біля Дербі. Ця оселя є улюбленим місцем дозвілля та відпочинку не лише молоді. Щороку в день святої Трійці на оселю з'їжджаються українці з усієї Великої Британії, щоб відзначити Свято Героїв. Дійство супроводжується міжконфесійною літургією та концертами.

Саме на «Тарасівці» щороку у другу суботу липня відбувається найбільший у Великій Британії український фестиваль та ярмарок. Покуштувати українські традиційні страви, послухати народну музику, полюбуватись витонченістю української вишиванки та майстерністю українських танцюристів, приїжджають не тільки українці. Фестиваль завоював чималу популярність серед британців та представників багатьох національних меншин, що проживають у Британії.

Про збереження культурної самобутності та традицій свідчить діяльність українських національних творчих колективів: «Мрія» (Брадфорд), «Дніпро» (Ноттінгем), «Булава» (Ковентрі), танцювальних гуртів «Метелик» (Редінг), «Орлик» (Манчестер).

У Великій Британії діє 9 суботніх шкіл українознавства, де працюють 70 вчителів і навчається понад 400 учнів. У школах діти вивчають українську мову, історію, географію та культуру. Більшість шкіл працюють при відділах СУБ. Викладацький склад шкіл об'єднаний у Спілку Українських Вчителів і Виховників.

Школа Слов'янських та Східноєвропейських Наук та Університет св. Андрія пропонують мовні курси для вивчення української мови та історії України.

На базі Українського Інституту у Лондоні функціонують постійно діючі курси української мови. Українська діаспора надає безпосередню підтримку діяльності цього закладу.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux