• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
«Лондон чітко стоїть на позиціях підтримки України, не визнає окупації наших територій, виступає за продовження санкційної політики щодо РФ»: інтерв'ю Посла Н.Галібаренко газеті «День»
Опубліковано 29 січня 2020 року о 19:58

Після парламентських виборів у Великій Британії 12 грудня прояснилася ситуація щодо остаточного виходу цієї країни з Європейського Союзу. Більшість населення підтримало консерваторів на чолі з прем’єром Борисом Джонсоном, який вів кампанію під коротким гаслом «Забезпечити Брекзіт». І днями Джонсон підписав угоду про вихід Сполученого Королівства з Євроспільноти, який відбудеться 31 січня цього року. Однак виникає багато питань: що відбуватиметься у Великій Британії згаданої вище офіційної дати виходу цієї країни з ЄС? І що слід розуміти під перехідним періодом до кінця цього року? З цього питання «День» розпочав інтерв’ю з посолкою України у Великій Британії Наталією ГАЛІБАРЕНКО.

«БРИТАНІЯ ФАКТИЧНО СТАНЕ ЗВИЧАЙНОЮ «ТРЕТЬОЮ» КРАЇНОЮ ЩОДО ЄВРОСОЮЗУ»

— 31 січня Велика Британія вийде з Євросоюзу. Вона фактично стане звичайною «третьою» країною щодо Євросоюзу, так само, як на сьогодні є Україна. Вже з лютого Лондон почне реалізовувати власну зовнішньоторговельну та санкційну політику. Але т.зв. перехідний період у відносинах ВБ та ЄС діятиме до 31 грудня 2020 року. В цей час Британія продовжуватиме дотримуватися правил Спільного ринку та Митного союзу ЄС, даючи можливість бізнесу переорієнтуватися на роботу в нових умовах. У цей же період Лондон та Брюссель проводитимуть переговори щодо нової моделі політичних та торговельних відносин. 


«МИ ДОМОВИЛИСЬ УКЛАСТИ НОВУ ДВОСТОРОННЮ УГОДУ НА БАЗІ ІСНУЮЧОЇ УГОДИ ПРО АСОЦІАЦІЮ Україна — ЄС, АЛЕ ЗРОБИТИ ЇЇ БІЛЬШ АМБІТНОЮ»

— Прем’єрміністр України Олексій Гончарук заявив нещодавно, що Україна планує підписати нову угоду про політичну співпрацю, вільну торгівлю та партнерство з Британією під час візиту Президента Володимира Зеленського до Лондона? Чи означає це, що планується підписання кількох окремих угод із Великою Британією і коли це відбудеться? Бо в одному зі своїх інтерв’ю ви сказали, що це відбудеться найближчим часом і угода готова на 75%. 

— Ми домовились укласти нову двосторонню угоду на базі існуючої Угоди про асоціацію Україна — ЄС, але зробити її більш амбітною. Ідея така, щоб мати великий документ, який охоплював би різні сфери наших відносин, насамперед політичну та економічну, а також створював би зону вільної торгівлі між двома країнами.

Наразі триває переговорний процес. Він не є простим, оскільки йдеться про документ, який стане основоположним у наших відносинах на роки вперед. Так само триває робота щодо підготовки візиту Президента України до Сполученого Королівства. Для нас головним є його змістовне наповнення. І підписання угоди в межах візиту було би логічним кроком.

«ЯК СПРАВЖНІ ДРУЗІ, МИ НЕ ЛИШЕ СПІВПРАЦЮЄМО З РІЗНИХ ПИТАНЬ, АЛЕ ВІДВЕРТО І ПРЯМО ГОВОРИМО ПРО ПРОБЛЕМИ ТА ПИТАННЯ, ЯКІ ВИКЛИКАЮТЬ ЗАНЕПОКОЄННЯ»

— Як би ви охарактеризували нинішній етап співпраці між Україною і Великою Британією і чи відбулися зміни у відносинах після перезавантаження влади у нашій країні? Яка динаміка у торгівлі та інвестиціях?

— Україна та Велика Британія — партнери та союзники. Лондон чітко стоїть на позиціях підтримки України, не визнає окупації наших територій, виступає за продовження міжнародної санкційної політики щодо Росії. Окрема увага приділяється підтримці процесу реформ в Україні. Щороку зростають обсяги британської технічної допомоги. Як справжні друзі, ми не лише співпрацюємо з різних питань, але відверто і прямо говоримо про проблеми та питання, які викликають занепокоєння.

Щодо нашої торгівлі, то її обсяги на сьогодні становлять приблизно 2,5 мільярда доларів США. За останні роки ми змогли подолати падіння, яке у нас спостерігалося в 2014 році. Позитивний момент, який я відзначаю, принаймні за минулі два роки, — це зростання сектора IТ. Він починає відігравати помітну роль. Коли ми проводили у Лондоні IT-шоу, то побачили безпрецедентний інтерес з боку Британії та міжнародних компаній, які дуже добре знають про наші винаходи. Цікаво, що, за підсумками перших дев’яти місяців 2019 року, обсяги експорту українських телекомунікаційних та IT-послуг перевищили сумарні обсяги експорту зернових, жирів та олії — наших традиційних експортних позицій у Великій Британії. Вони навіть перевищили об’єми експорту чорних металів. 

«УКРАЇНА ПРИВЕРТАЄ ДЕДАЛІ БІЛЬШЕ УВАГИ БРИТАНСЬКИХ ІНВЕСТОРІВ, ЯКІ АКТИВНО ЦІКАВЛЯТЬСЯ МОЖЛИВОСТЯМИ В МЕЖАХ НОВОГО ЕТАПУ ПРИВАТИЗАЦІЇ, ВІДКРИТТЯ РИНКУ ЗЕМЛІ...»

— Експорт у Британію українських товарів та послуг зріс за останні два роки майже на 50%. За показниками експорту товарів у 2019 році, ми взагалі очікуємо рекордні цифри за останніх 10 років. Сподіваюся, що скоро побачимо суттєве зростання експорту української продукції за тими напрямами, які сьогодні користуються високим попитом у межах безмитних квот ЄС — мед, пшениця, кукурудза, соки, м’ясо птиці, солод.

Британія є третім за розміром інвестором в українську економіку з загальним обсягом інвестицій майже 2 млрд доларів США. Україна привертає дедалі більшу увагу британських інвесторів, які активно цікавляться можливостями в межах нового етапу приватизації, відкриття ринку землі, нового законодавства про концесії, про користування надрами та про розподіл продукції.

«БРИТАНІЯ ХОЧЕ ПОКАЗАТИ СВІТОВІ, ЩО ПІСЛЯ БРЕКЗІТУ КРАЇНА СТАНЕ ЩЕ БІЛЬШЕ ВІДКРИТОЮ, БІЛЬШ ПЕРСПЕКТИВНОЮ»

— У своєму інтерв’ю Укрінформ ви сказали, що Україна має скористатися шансами, які надає Брекзіт. Що, на вашу думку, потрібно для цього зробити? Як привабити британський бізнес у нашу країну? 

— Брекзіт є одночасно і викликом, і можливістю для наших країн. Після виходу з ЄС Британія посилюватиме свій глобальний вплив та диверсифікуватиме торгівлю, що є позитивним трендом для нас. Британія хоче показати світові, що після Брекзіту країна стане ще більш відкритою, більш перспективною, більш толерантною для бізнесу. Тому ми повинні разом переналаштувати нашу співпрацю до нових умов. Першочерговим кроком, звичайно, має стати укладення нової двосторонньої угоди про зону вільної торгівлі, про яку ми говорили вище. 

«ЯКЩО МИ ПРОДОВЖУЄМО БЕЗВІЗОВИЙ В’ЇЗД В УКРАЇНУ, ТО СПОДІВАЄМОСЯ ТАКОЖ НА ТЕ, ЩО ВЕЛИКА БРИТАНІЯ ЗДІЙСНИТЬ ЗУСТРІЧНІ КРОКИ»

— Яка перспектива укладення угоди про спрощення візового режиму між Україною та Великою Британією і чи не варто до цього нам увести з британців плату при в’їзді у нашу країну, бо українці перебувають у невигідних умовах, сплачуючи понад 120 євро за отримання візи до Великої Британії?

— Візова проблема справді є каменем спотикання. Як ви знаєте, з 2005 року громадяни Великої Британії як члена ЄС в’їжджали до нас без віз. Після виходу Сполученого Королівства з ЄС і аж до грудня 2020 року триватиме перехідний період і діятимуть усі закони Європейського Союзу — ми маємо прийняти рішення щодо майбутнього режиму в’їзду для громадян цієї держави.

«Уряд Великої Британії та особисто Борис Джонсон неодноразово чітко заявляли, що питання підтримки України є одним із топ-пріоритетів. Британська дипломатія категорично відкидає навіть гіпотетичну ймовірність послаблення санкційного тиску на Росію чи, наприклад, повернення Росії до Групи семи. Натомість Велика Британія щороку збільшує обсяги технічної допомоги Україні для підтримки як внутрішніх реформ, так і обороноздатності української армії шляхом підготовки наших військовослужбовців.
Коли британські посадовці кажуть про дестабілізаційні дії Росії, вони завжди мають на увазі зокрема агресію Кремля проти України. У цьому я не маю жодного сумніву, і ми могли переконатися в цьому безліч разів» / ФОТО РЕЙТЕР

 

Сьогодні ми не ставимо питання про непродовження безвізового в’їзду. Але я вважаю, що в таких питаннях, як візи, має бути елемент взаємності. Тобто якщо ми продовжуємо безвізовий в’їзд в Україну, то сподіваємося також на те, що Велика Британія здійснить зустрічні кроки. Йдеться про започаткування діалогу про спрощення візового режиму. Це тривалий і поетапний процес, але ми готові пропонувати різні варіанти візового спрощення.

«Я ХОТІЛА БИ ПОДЯКУВАТИ ВСІМ УКРАЇНЦЯМ, ЯКІ СПОЧАТКУ ПРИВЕРНУЛИ НАШУ УВАГУ ДО ПУБЛІКАЦІЇ, А ПОТІМ СПІЛЬНО З УКРАЇНСЬКИМИ ДИПЛОМАТАМИ ВКЛЮЧИЛИСЯ В БОРОТЬБУ ЗА НАЦІОНАЛЬНИЙ СИМВОЛ УКРАЇНИ»

— До речі, чи змогли ви розібратися, як це сталося, чому до «Посібника з протидії екстремізму», поширеного британськими правоохоронними органами, було включено український Державний герб — Тризуб? 

— Насамперед я хотіла би подякувати усім українцям, які спочатку привернули нашу увагу до публікації, а потім спільно з українськими дипломатами включилися в боротьбу за національний символ України. Від самого початку ми всі розуміли, що іншого вирішення ситуації, крім вилучення Тризуба з британського посібника, не існувало і не могло існувати в принципі. Тому я дуже рада, що після наданих нами аргументів та особистих зустрічей із поліцією та Форін Офісом це питання було позитивно вирішено. Попереду в нас дуже багато спільних ініціатив із британською стороною, насичений порядок денний. Тому пропоную це питання залишити позаду і рухатися вперед. Повірте, у нас є на що спрямовувати наші зусилля та ресурси.

«ЗВИЧАЙНО, НАШИМ ЗАВДАННЯМ Є ПОСТІЙНО ПОПУЛЯРИЗУВАТИ УКРАЇНУ ТА УКРАЇНСЬКЕ, НАШУ ІСТОРІЮ, КУЛЬТУРУ, ЗДОБУТКИ»

— Чи означає це те, що у Великій Британії мало знають нашу країну і що нам треба більше себе популяризувати?

— Розвиток подій в Україні та навколо неї дають достатньо приводів британській пресі та суспільству, щоб ми залишалися на слуху. Але, звичайно, нашим завданням є постійно популяризувати Україну та українське, нашу історію, культуру, здобутки. Тому ми постійно проводимо різні заходи як політичного, так і економічного та культурного спрямування. Наприклад, минулого року вперше в історії Україна була представлена на Лондонському книжковому ярмарку. Відбулися Дні українського кіно. Українське питання, і не лише в контексті війни на сході, постійно лунає у парламенті Британії, провідних політологічних центрах.

До речі, завдяки кампанії KyivNotKiev провідні британські телевізійні та друковані ЗМІ нарешті почали правильно писати назву нашої столиці. Ми змогли здивувати наших партнерів і окремим відеопроєктом до Дня незалежності, в якому британські депутати та прем’єрміністр Борис Джонсон прочитали вірш «Україна» українською мовою і закінчили його словами «Слава Україні!». Його переглянули сотні тисяч разів, про нього писали британські та українські ЗМІ. Тому прикра ситуація з Тризубом жодним чином не означає, що нашу країну не знають або не поважають. 

«ПИТАННЯ ПІДТРИМКИ УКРАЇНИ ЗАВЖДИ СТОЇТЬ НА ПОРЯДКУ ДЕННОМУ БРИТАНСЬКОГО ПАРЛАМЕНТУ»

— До речі, яких змін можна очікувати у міжпарламентських відносинах між нашими країнами після грудневих парламентських виборів, хто очолює групу дружби з Україною у Палаті громад?

— У 2017 році групу дружби з Україною у парламенті Великої Британії очолив наш справжній друг Джон Віттінгдейл. Відтоді перерви у міжпарламентських відносинах між нашими державами не було. Постійно відбуваються обміни візитами. Черговий відбудеться вже найближчими днями. Британські та українські депутати з числа груп дружби та делегацій у міжнародних організаціях підтримують контакти фактично щодня. Питання підтримки України завжди стоїть на порядку денному британського парламенту.

Мої колеги-посли іноземних держав та британські депутати неодноразово говорили, що група дружби з Україною є чи не найактивнішою в парламенті Великої Британії. До речі, ми це могли побачити і на прикладі ситуації з Тризубом, коли питання було винесено до сесійної зали.

— Як ви оцінюєте роль Великої Британії як одного з підписантів Будапештського меморандуму в підтримці України в її протистоянні російській агресії?

— Британія є стороною Будапештського меморандуму і підтверджує свої політичні зобов’язання перед Україною за цим документом. Під час збройної агресії Росії проти нашої країни в 2014 році Лондон офіційно був готовий проводити консультації сторін, передбачені меморандумом, з метою гарантування територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України. Ми всі добре знаємо, яка сторона Будапештського меморандуму грубо його порушує і відмовляється від імплементації цього документа.

«МИ ХОТІЛИ БИ, ЩОБ У ВІЙСЬКОВИХ ВІДНОСИНАХ З УКРАЇНОЮ ПІСЛЯ БРЕКЗІТУ СПОЛУЧЕНЕ КОРОЛІВСТВО ВІДІЙШЛО ВІД ПРИНЦИПУ ПОСТАЧАННЯ В УКРАЇНУ ЛИШЕ НЕЛЕТАЛЬНИХ ЗАСОБІВ»

— Наскільки важливою для посилення обороноздатності нашої країни і реформи Збройних сил України є військова допомога Великої Британії?

— Британські інструктори надають Україні допомогу для розвитку оперативних та бойових спроможностей Збройних сил нашої держави, починаючи з 2015 року. На сьогодні підготовлено більш ніж 17,5 тисяч українських військовослужбовців, з яких понад 1000 — інструктори.

Минулого року ми досягли домовленостей про продовження британської тренувальної місії в нашій країні до березня 2023 року. Гадаю, що ці факти говорять самі за себе. Що стосується співпраці щодо лінії ВПК, то, звичайно, ми хотіли би, щоб у військових відносинах з Україною після Брекзіту Сполучене Королівство відійшло від принципу постачання в Україну лише нелетальних засобів.

«УРЯД ВЕЛИКОЇ БРИТАНІЇ ТА ОСОБИСТО БОРИС ДЖОНСОН НЕОДНОРАЗОВО ЧІТКО ЗАЯВЛЯЛИ, ЩО ПИТАННЯ ПІДТРИМКИ УКРАЇНИ Є ОДНИМ ІЗ ТОП-ПРІОРИТЕТІВ»

— Як нам треба трактувати останню заяву британського прем’єра Бориса Джонсона, який під час зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним вказав йому на неможливість нормалізації відносин між двома державами, поки Кремль не відмовиться від «дестабілізаційних дій, які загрожують Британії та нашим союзникам, безпеці наших громадян і підривають колективну безпеку». Чи охоплює, на вашу думку, слово «союзники» Україну? 

— Уряд Великої Британії та особисто Борис Джонсон неодноразово чітко заявляли, що питання підтримки України є одним із топ-пріоритетів. Британська дипломатія категорично відкидає навіть гіпотетичну ймовірність послаблення санкційного тиску на Росію чи, наприклад, повернення Росії до Групи семи. Натомість Велика Британія щороку збільшує обсяги технічної допомоги Україні для підтримки як внутрішніх реформ, так і обороноздатності української армії шляхом підготовки наших військовослужбовців.

Коли британські посадовці кажуть про дестабілізаційні дії Росії, вони завжди мають на увазі зокрема агресію Кремля проти України. У цьому я не маю жодного сумніву, і ми могли переконатися в цьому безліч разів.

Микола СІРУК, «День»

Газета: 

№16, (2020)

https://day.kyiv.ua/uk/article/den-planety/31-sichnya-velyka-brytaniya-vyyde-z-yevrosoyuzu?fbclid=IwAR1vK4whx1snHGLIZLhUyLjpFvohSafyfhScvyw60FYvp9iIynraI1KLuRI

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux