• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
«Brexit — це вікно можливостей для України»: інтерв'ю з Послом України у Великій Британії
Опубліковано 28 січня 2020 року о 16:53

31 січня Велика Британія нарешті вийде з Європейського Союзу — через три з половиною роки з часу референдуму і після кількох невдалих спроб. Тоді ж почнеться перехідний період у її взаєминах із ЄС. 

Чи відчують українці на собі наслідки Brexit та якими вони будуть? Чи зміниться візова політика та чи не ослабне підтримка Британією України на світовій арені? hromadske запитало про це Надзвичайну і повноважну послиню України у Великій Британії Наталю Галібаренко.

«Ми хочемо взаємності у візовому питанні»

Які наслідки матиме Brexit для України? Зокрема, з точки зору майбутніх торговельних відносин та візового режиму?

Ми маємо тісні стосунки з Британією, і тому Brexit, безумовно, вплине на Україну. З одного боку, Британія посилюватиме свій глобальний вплив та диверсифікуватиме торгівлю, що є позитивним для нас. З іншого боку, ми, на жаль, втрачаємо потужного гравця в рамках ЄС, який допомагав нам протистояти деструктивним силам третіх сторін в Євросоюзі.

Саме тому ми розглядаємо Brexit як вікно можливостей для України. Нині на завершальній стадії перебувають переговори щодо укладення нової Угоди між Україною та Великою Британією, яка охоплюватиме надзвичайно широке коло питань — від вільної торгівлі до безпеки та оборони.

Основою для неї стане Угода про асоціацію Україна-ЄС. Але положення цієї угоди погоджувались близько десяти років тому, а отже значна частина документа потребує оновлення.

З наступного року ми, сподіваюся, побачимо суттєве зростання експорту української продукції до Сполученого Королівства, особливо за тими напрямками, які сьогодні користуються високим попитом в рамках безмитних квот ЄС — мед, пшениця, кукурудза, соки, м’ясо птиці, солод та інші групи товарів.

Серед проблемних питань, яке не вдається вирішити вже тривалий час, я бачу візову проблему. Як ви знаєте, з 2005 року громадяни Великої Британії як члена ЄС в’їжджали до нас без віз. Після виходу Сполученого Королівства з ЄС і аж до грудня 2020 року триватиме перехідний період і діятимуть всі закони Європейського Союзу – і ми маємо прийняти рішення щодо майбутнього режиму в’їзду для громадян цієї держави.

Сьогодні ми не ставимо питання про непродовження безвізового в’їзду. Але я вважаю, що в таких питаннях, як візи, має бути елемент взаємності. Тобто, якщо ми продовжуємо безвізовий в’їзд в Україну, то сподіваємося також на те, що Велика Британія здійснить зустрічні кроки. 

Я не говорю про те, що вже завтра українці зможуть взяти свої біометричні паспорти та поїхати до Великої Британії без візи. Ми усвідомлюємо, що Brexit відбувся, в тому числі, і через міграційні занепокоєння британців. Але початок діалогу з нами про спрощення візового режиму — це те, що реально може і має бути. Ми готові пропонувати різні варіанти.

Що станеться з українцями, які нині у Великій Британії працюють чи навчаються? Чи вплине вихід країни з ЄС на їхній статус? До чого їм слід готуватися?

Українцям, які працевлаштовані в Британії чи навчаються в британських навчальних закладах, не потрібно хвилюватись. Вихід Британії з ЄС фактично ніяк не вплине на них, оскільки Британія навіть у складі Євросоюзу мала свою окрему візову, міграційну та трудову політику відносно громадян «третіх» країн. Зміна статусу стосуватиметься лише перебування громадян ЄС в Британії.

Єдине, що хочу порадити нашим співвітчизникам, які планують працювати чи навчатись у Великій Британії після 1 лютого 2020 року — уважно вивчати умови перебування та вимоги до працевлаштування, які будуть оновлені після виходу країни з ЄС.


«Безпека України — пріоритет для Великої Британії»

Наскільки пріоритетною після 31 січня залишиться Україна для Британії — чи не ослабне її підтримка на міжнародних майданчиках? Як вплине Brexit на підтримку України з боку ЄС?

Я не бачу підстав говорити про послаблення підтримки з боку Великої Британії після 31 січня. Лондон був і залишається надійним партнером України. Так, Велика Британія виходить з ЄС. Але вона залишається в Європі. 

Питання європейської, а відтак і власної безпеки є невід’ємною частиною нової глобальної ролі, яку собі відводить Лондон. Тому безпека України, безумовно, і надалі буде пріоритетом для Британії. Не маю сумніву, що наші британські друзі продовжать підтримувати Україну як серед європейських держав, так і на міжнародних майданчиках загалом. І ми вдячні їм за це.

16 січня міністри закордонних справ України та Великої Британії мали телефонну розмову, в якій обговорювали візит Володимира Зеленського до Лондона. На якому етапі його підготовка?

Підготовка візиту триває. Для нас головним є його змістовне наповнення, а не візит заради візиту. Про конкретні дати буде оголошено, як тільки ми завершимо всі напрацювання. Переконана, що візит відбудеться ближчим часом.


«Британці добре розуміють суть російської пропаганди»

Один із останніх інцидентів в українсько-британських відносинах — включення тризуба в антитерористичний посібник британської поліції. Чи відомо вам, як він туди потрапив, і що робити, аби запобігти таким випадкам?

Одразу проясню: посібник є внутрішнім документом з обмеженим доступом. Він складався спеціальними службами Великої Британії, які, відповідно, не консультувалися з третіми країнами.

Офіційне пояснення поліції: ідеться про те, що праворадикальні сили зловживають національною символікою і символікою різних організацій. Тому питання, як туди потрапив Державний герб України — не до нас. 

З наших розмов з британською владою було очевидно, що після розголосу всі зрозуміли, що ситуацію потрібно виправляти. Той факт, що він був вилучений, говорить сам за себе — йому там не місце! Переконана, що ті люди, які складали посібник, зробили відповідні висновки.


Посольство активно реагує на випадки некоректного позначення в британських ЗМІ Криму як території Росії. Чому ці випадки трапляються?

В переважній більшості — через банальну людську неуважність. Також часто британські виробники використовують неперевірену інформацію, матеріали та джерела. 

Не можу сказати, що у таких ситуаціях ми зіштовхуємося з якимись навмисними діями чи саботажем. Зазвичай такі випадки є поодинокими. І вони завжди вирішувались на нашу користь після оперативного втручання посольства.

Чи відчутний вплив Росії на британську політику в контексті підтримки України?

Росія традиційно використовує широкий спектр ресурсів та заходів в Британії для просування своїх політичних інтересів. Політику Кремля активно пропагують російські медіаресурси на кшталт Russia Today та Sputnik. На щастя для нас, британці, навіть на пересічному рівні, чудово розуміють суть російської пропаганди та дезінформації і, за незначними винятками, не піддаються такій агітації.

Навряд чи на сьогодні можна вести мову про якийсь помітний вплив Росії на зовнішню політику Лондона у контексті підтримки України. Британія одразу стала на підтримку України після анексії Криму та агресії на Донбасі і дуже сильно змінила свою політику щодо Москви — виступила за жорстку санкційну політику проти Кремля, вилучення Росії з Великої сімки, замороження двосторонніх механізмів співпраці. 

Зухвалі дії Росії в Солсбері (отруєння Скрипалів — ред.) лише утвердили британців у правоті свого курсу. Лондон справедливо вважає, що поступливість агресору лише розпалює його апетити, а тому треба вміти тримати удар.

https://hromadske.ua/posts/brexit-ce-vikno-mozhlivostej-dlya-ukrayini-intervyu-z-poslineyu-u-velikij-britaniyi

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux