• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Інтерв'ю Посла України у Великій Британії Наталії Галібаренко "Укрінформу": Відносини Британії з РФ виключають поступки в питаннях Криму та війни на сході України
Опубліковано 13 липня 2017 року о 13:31

Початок консультацій про зону вільної торгівлі між Великою Британією та Україною, вихід на топове місце серед країн-експортерів до Великої Британії, розширення військово-технічного співробітництва, залучення британського досвіду до розбудови державних інститутів – з цими та іншими, не менш амбітними, намірами повернулася минулого тижня додому з Лондона українська делегація на чолі з прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом. Не всі заходи в ході візиту були відкриті для преси.

Про те, що відбувалося поза об'єктивами фото- та відеокамер, про перспективи розвитку україно-британських двосторонніх відносин, про те, як у Британії ставляться до перебігу реформ, про перспективи економічного розвитку України та питання українсько-російського конфлікту – в ексклюзивному інтерв'ю Укрінформу розповіла Надзвичайний та Повноважний Посол України у Великій Британії Наталія Галібаренко.

БРИТАНСЬКИЙ ПОЛІТИКУМ ДОБРЕ ОБІЗНАНИЙ З СИТУАЦІЄЮ В УКРАЇНІ

- Пані Посол, на минулому тижні відбувся візит української делегації на чолі з прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом до Великої Британії. Графік був дуже насиченим, серед чільних подій – зустріч з прем'єр-міністром Великобританії Терезою Мей, конференція з питання реформ в Україні, інвестиційна конференція «Dragon Capital» та інші. Який образ України склався історично у британців? Як ви вважаєте, наскільки важливими у нинішніх умовах є така презентація України в Британії, пряме інформування британських посадовців та бізнесу про стан справ в Україні?

- Незважаючи на географічну відстань, британський політикум добре обізнаний з ситуацією в Україні. Природно, що останніми роками у свідомості британців Україна асоціювалася з війною, перманентними економічними проблемами та соціальними негараздами.

Але наша країна змінюється: зупинено економічне падіння, почався ріст національної економіки, запущено вкрай важливі системні реформи.

Тому важливими є такі публічні заходи, як нинішня конференція. Вони дозволяють уголос заявити про успішність реформ в Україні, і нам справді було про що звітувати, адже за останні 3 роки у царині реформ було зроблено більше, ніж за попередні 23 роки.  І це визнавали наші міжнародні партнери. У своїх виступах і презентаціях члени уряду були відверті: ситуація в державі не є ідеальною. Але відновлення економічного зростання, очищення банківської системи, енергетична незалежність, антикорупційні заходи - це той здоровий грунт, який необхідний для успішного розвитку держави.

НАШ ПРІОРИТЕТ – ЗБЕРЕГТИ БРИТАНІЮ ЯК НАДІЙНОГО ПАРТНЕРА І ДРУГА УКРАЇНИ

- За результатами візиту, вже було заявлено, що Україна та Велика Британія виходять на новий рівень співробітництва. На якому напрямку будуть зосереджені дипломатичні зусилля у найближчому майбутньому?

- Під час конференції британське керівництво постійного наголошувало, що Брекзіт не означатиме самоусунення Британії від європейських справ. Тому і нашим пріоритетом є зберегти Британію як надійного партнера і друга України. Підтримка у протистоянні російській агресії, допомога у реформуванні Збройних сил України, експертне та фінансове сприяння у розбудові державних інститутів влади - все це має залишатися на порядку денному.

Під час виступу на конференції прем'єр-міністр України Володимир Гройсман зазначив, що у відносинах міжнародних партнерів і України він підтримує принцип «більше за більше». Це повною мірою відображає і британський підхід: своїм прогресом у реформах ми спонукаємо партнерів надавати нам посилену допомогу.

- Говорячи про торговельно-економічні відносини між нашими країнами після виходу Великобританії з ЄС, ви раніше наголошували на необхідності в перспективі обговорення нових правових рамок у цій сфері. Чи вже почато роботу у цьому напрямку?

- Справді, на зустрічі з Терезою Мей прем'єр-міністр України запропонував не чекати 2019 року, коли Велика Британія планує залишити ЄС, а розпочати вже найближчим часом неформальні консультації щодо майбутнього торговельного режиму між нашими країнами. При цьому, ми свідомі того, що до моменту офіційного завершення Брекзіту укладати будь-які двосторонні угоди уряд Великої Британії не має права.

Думаю, що це цілком раціональний підхід. У нас буде достатньо часу визначитися з тією оптимальною моделлю двосторонніх економічних відносин, яка буде взаємовигідною для обох сторін. Ми будемо пропонувати створити зону вільної торгівлі з Великою Британією.

- Учасники української делегації від уряду відмічали активну зацікавленість британського бізнесу в поглибленні та намірі України ввійти найближчим часом до топ-20 країн-експортерів до Великобританії. З огляду на останнє спілкування з британськими бізнесменами та урядовцями, які ви назвали б сфери найбільшої зацікавленості для британського бізнесу в Україні?

- Ситуація у сфері двосторонньої торгівлі справді гостро потребує змін на краще: починаючи з 2013 року наш товарообіг постійно зменшується. Це відбувається через об'єктивні причини – через війну на сході ми втратили 16% ВВП, впала купівельна спроможність українського населення. Свої ризики і виклики несе перспектива Брекзіту. Тому публічні заходи, на яких зустрічаються бізнесмени, важливі з точки зору встановлення персональних контактів.

Серед найбільш перспективних сфер британський бізнес розглядає енергетичну сферу, банківський та IT сектор, а також аграрну сферу. Головне, що потрібно для інвестицій – чіткі та справедливі правила гри.

ПОЛІТИЧНИЙ ДІАЛОГ ПО ЛІНІЇ ЛОНДОН-МОСКВА ВКРАЙ ОБМЕЖЕНИЙ

- Як наголосив під час візиту української делегації глава МЗС Великої Британії Борис Джонсон, Великобританія бореться і продовжуватиме відстоювати ідею застосування (та незняття) санкцій проти Росії після її дій у Криму та на сході України. Також нещодавно міністр оборони Великобританії Майкл Феллон на зустрічі з міністром оборони США Джеймсом Меттісом назвав Росію світовою загрозою (в одному переліку з КНДР). Яке нині ставлення з боку офіційного Лондона до дій Кремля у сфері зовнішньої політики? Чи сильне у Великобританії проросійське лобі? Чи вдається ефективно протистояти російській пропаганді у Великій Британії?

- Британія сповідує глобальний підхід до міжнародної безпеки, а тому чудово розуміє загрози, які становлять для Європи і світу агресивні дії нашого північного сусіда. Саме така логіка стоїть за рішенням Уряду Британії про підтримку санкцій та необхідність тиску на РФ з метою примусу до миру.

Це не означає, що Лондон відмовляється від будь-яких контактів з РФ. Вирішення таких міжнародних проблем як ситуація в Сирії та на Близькому Сході об'єктивно вимагає певного діалогу з РФ. Але британські посадовці виходять з того, що такий діалог виключає поступки з таких питань як анексія Криму та війна на сході України. 

В умовах, коли політичний діалог по лінії Лондон-Москва вкрай обмежений, проросійське лобі робить ставку на розбудову культурного співробітництва та економічні зв'язки. Організовуються різноманітні виставки, концерти російських зірок, культурні студії і навіть російські бали. У такий спосіб просувається теза про те, що «проблема України» не має бути перешкодою для взаємовигідного співробітництва між Британією та РФ. Але російські мантри на кшталт «российских войск на Донбассе нет» тут не діють.

- Під час візиту до Великої Британії, робота групи військових, на чолі з міністром оборони України Степаном Полтораком була дещо відокремлена від роботи загальної делегації. Після ряду зустрічей, зокрема з міністром оборони Майклом Феллоном, британська сторона пообіцяла надати нелетальну допомогу, допомогу в реформуванні ЗСУ, зокрема у створенні сержантських та старшинських коледжів в Україні. Про надання якої саме допомоги йшла мова? Чи були досягнуті інші домовленості для співпраці у військовій сфері?

- За результатами зустрічей Міністра оборони України в Лондоні домовлено про продовження до 2018 року операції «ОРБІТАЛ» з підготовки військовослужбовців Збройних Сил України. На сьогодні за допомогою британських командирів підготовлено понад 5 тисяч військовослужбовців. Також сподіваємось на позитивне рішення британської сторони щодо створення сержантських і старшинських коледжів. Це підвищить боєздатність української армії.

Крім цього, домовлено про візит українських фахівців до Великої Британії для ознайомлення з окремими видами озброєння та військової техніки Британії. Із зрозумілих причин, я не буду розголошувати деталі.

БРИТАНІЯ НЕ ГОТОВА ДО ЛІБЕРАЛІЗАЦІЇ ВІЗОВОГО РЕЖИМУ З УКРАЇНОЮ, АЛЕ ДО ЦЬОГО ЩЕ ПОВЕРНЕМОСЯ

- Чи існують у двосторонньому співробітництві з Великою Британією проблемні питання – і якщо так, то які? Якими ви бачите шляхи їхнього вирішення?

- Неготовність британської сторони лібералізувати візовий режим для українців є тим питанням, яке тривалий час перебуває на порядку денному і турбує мене особисто як посла. За останній час ми вносили низку різних пропозицій щодо шляхів спрощення візового в'їзду, але отримали відповідь, що Британія не готова до зміни своєї іміграційної та візової політики щодо третіх країн, включаючи Україну. Враховуючи, що з 2005 року британські громадяни в'їжджають до України без віз, така відповідь не сприймається нами як справедлива. На жаль, рішення про вихід з ЄС лише ускладнює загальну ситуацію у цій сфері, оскільки Лондон буде переглядати відповідні процедури для громадян країн-членів ЄС.

Але це жодним чином не означає, що треба залишити нинішній статус-кво. По мірі просування переговорного процесу щодо Брекзіту, ми продовжуватимемо роботу з британськими партнерами для того, щоб повернутися до цього питання.

- Нині, за різними підрахунками, у Великобританії проживає 40-50 тисяч українців, діє Спілка українців Великобританії, функціонують освітні заклади, проводяться різноманітні заходи із залученням громади. Під час візиту до Великобританії Володимир Гройсман зустрівся і з представниками української діаспори, духовенством. Які саме питання обговорювалися на зустрічі?

- Питання, які обговорювалися під час зустрічі прем'єр-міністра з українською громадою у Великій Британії, були співзвучними темам конференції: перебіг реформ, перспективи економічного розвитку України, питання українсько-російського конфлікту. Іншими словами, українців Британії турбують ті ж питання, що й українців на Батьківщині. Вони прагнуть допомогти своїй країні подолати всі ті виклики, з якими вона стикається.

З моменту подій на Майдані, українська громада Британії, активно займається волонтерською та благодійною діяльністю, допомагає українським бійцям на фронті та людям, які постраждали від війни на сході.

Союз Українців Великобританії проводить активну культурну і просвітницьку діяльність. Цього року спільними зусиллями було організовано фотовиставку унікальних архівних матеріалів, присвячену 100-річчю Української революції 1917-1921 років. Наступного року ми плануємо проведення комеморативних заходів з нагоди 85-ї річниці Голодомору в Україні 1932-1933 років.

Укрінформ,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux