• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Посол у Британії: про Україну треба говорити правду - таку, якою вона є
Опубліковано 05 січня 2016 року о 17:02

Надзвичайний і повноважний посол України у Сполученому Королівстві Великої Британії і Північної Ірландії Наталія Галібаренко незадовго до свят почала виконувати нові обов'язки, хоча послом її призначили ще наприкінці серпня.

У першому інтерв'ю на посаді посол розповіла, що пріоритетом під час перебування в Лондоні вважає поширення позитивного іміджу України як успішної держави і що не боїться викликів на зразок втрати інтересу до українських подій з боку західних мас-медіа.

Наталія Галібаренко відповіла на запитання ВВС Україна в штаб-квартирі ВВС у Лондоні.

ВВС Україна: Ви вже шостий посол від часу встановлення дипломатичних відносин між Сполученим Королівством і незалежною Україною. З якими відчуттями починаєте роботу і в чому вбачаєте пріоритети своєї дипломатичної місії?

Наталія Галібаренко: Я сприймаю це призначення як честь для мене, як визнання того, що я зробила певний внесок і в розвиток дипломатичної служби. Звичайно, я буду рада тут працювати.

Скажу зразу, що мені багато в чому пощастило з країною, тому що, на відміну від деяких моїх колег у європейських країнах, які змушені майже щодня доводити інформацію про реальну ситуацію в Україні, наприклад, про російську агресію проти нас, я тут перебуваю в країні, яка сама розуміє реальний стан справ. Розуміє, хто агресор, хто жертва, розуміє, що Україна здійснює важливі реформи і що їй потрібна підтримка, тому що за один день реформи не робляться, і країна не зміниться за один день.

Тому в цьому плані я прибула на "хороший ґрунт", і для мене основне завдання - зберегти цей позитивний ґрунт і набудувати на ньому нову історію: показати картинку України не лише як жертви агресії, а показати історію України як європейської держави.

ВВС Україна: Про Україну як жертву російської агресії чи жертву історії, жертву імперій - російської або радянської - британцям розповідають багато. Але все це з категорії негативу, а чи плануєте ви розробити позитивний імідж країни, показати, що Україна - не лише жертва історії, а ще й дуже класна сучасна країна?

Н. Г.: Я хочу сказати, що мої колеги вже почали давати таку от позитивну історію. Провели перші "Дні українського кіно", приїжджав Театр драми імені Лесі Українки. Тобто ми намагаємося на тлі "негативної картинки" дати якийсь позитивний фон, показати позитивні зміни в Україні.

Моє завдання і моя ідея - в тому, щоби під час прийдешнього року в ході візитів, культурних заходів, можливо, інвестиційного форуму, який ми будемо готувати спільно з урядом Великої Британії, розказати про те, що зараз реально робиться в Україні. Тому що заходів, реформ відбувається багато. Є певний дефіцит, можливо, розуміння, брак бачення того, до чого ці реформи призводять, яка внутрішня логіка керує цими реформами.

Я бачу своє завдання в тому, щоби доносити ту логіку, якою керується українська влада зараз, і те, що ми робимо для того, щоб Україна дійсно була європейською.

ВВС Україна: Увага світових ЗМІ плинна: висвітлення подій в Україні поступилося торік кризі з мігрантами, а під кінець року - міжнародній боротьбі проти так званої "Ісламської держави". Зараз - нова криза в регіоні у зв'язку з протистоянням Ірану і Саудівської Аравії і загостренням поділу між сунітами і шиїтами. Наскільки для вас буде великим викликом те, що Україна зникає з перших шпальт західних ЗМІ?

Н. Г.: Я з розумінням ставлюся до того, що так ми всі - люди - влаштовані, що новини змінюються. Іноді, на жаль, хоч як це цинічно може прозвучати, хтось може звикнути до того, що щодня десь в Україні гинуть люди. Така наша даність, наша реальність.

Сьогодні це - Україна, завтра - Сирія, мігранти, які заповнюють шпальти газет, і відповідно Україна десь відходить на другий план. Але я скажу так: хоч би як розгорталися події в нас в Україні, а я, звичайно, за те, щоб не було продовження збройного протистояння на Сході, а перемир'я було справді довготривалим, - ми можемо просто продовжувати звертати увагу на те, як змінюється сама Україна, використовуючи війну і кризу, можливо, як шанс для себе.

ВВС Україна: Європейські країни - і безпекові структури Заходу - після анексії Криму і початку "гібридної війни" на Донбасі почали обговорювати те, як діяти в умовах інформаційної війни, розгорнутої Росією проти України і західних держав. Ви плануєте долучатися до цієї кампанії контрпропаганди, чи вважаєте, що це не є частиною вашої ролі?

Н. Г.: Звісно, Росія вкладає дуже великі людські ресурси і фінансові ресурси в те, щоб завдяки антиукраїнській пропаганді зображати нинішню владу, уряд як радикалів або націоналістів, які є національно нетерпимими, які здійснюють репресивні заходи проти власного населення чи дискримінують, принижують населення на Сході. Вся ця "риторика" добре відома.

Я скажу, що наша сила в чому, якщо порівнювати з цими величезними ресурсами і грошима Російської Федерації? В тому, що ми кажемо правду. Ми не придумуємо власну "картинку" на противагу російській пропаганді. Ми просто говоримо правду про те, що відбувається в Україні. Так, вона, може, не завжди така прекрасна, як нам би того хотілося, тому що в нас є певні недоліки і, знову ж таки, не можна змінити країну за один рік, коли більше ніж 20 років реформи просто зображалися, а фактично нічого не робилося - Україна жила з російським пострадянським спадком. Тому знову скажу: у нас є сила в тому, що ми говоримо правду.

І в цьому я теж бачу свою роль - не створювати паралельну картинку і показувати британській громадськості якусь паралельну картинку на Ukraine Today чи якихось інших каналах, - а говорити правду, такою, якою вона є: на Сході, у внутрішніх реформах, в національних відносинах, у культурній площині - будь-де!

ВВС Україна: Тобто Ви будете готові прийти на британське телебачення і коментувати інцидент на зразок того, що стався між паном Аваковим і паном Саакашвілі на засіданні Національної ради реформ?

Н. Г.: (Сміється) Я думаю, що все це якісь індивідуальні моменти між людьми, які просто мають різне бачення того, куди і як має рухатися Україна. Але в цілому важливо, що в нас є в суспільстві дискусія. І так, я буду готова про це говорити! І думаю, що та увага, яку ВВС взагалі традиційно приділяє Україні, означає, що ви мене так просто в спокої не залишите!

ВВС Україна: З усіх дотеперішніх послів ви не лише наймолодша, а ще й представляєте нове покоління української дипломатії, яке формувалося професійно вже в незалежній Україні. Чи готові ви до співпраці з російським послом у Лондоні, коли зустрінетеся з ним?

Н. Г.: Я вам скажу відверто, що були часи, коли ми досить активно і продуктивно співпрацювали з російськими дипломатами. Оскільки раніше я працювала в ОБСЄ в час, коли Україна перебрала головування в тій організації (Перша половина 2013 року. - Ред.), і без співпраці з російською делегацією багато речей були би неможливими, в тому числі ухвалення важливих документів, які в цілому підсилюють організацію. Тому не можу сказати, що я була вихована на певних комплексах чи якомусь негативному сприйнятті Російської Федерації.

Проблема не в російському народі - проблема в російській політиці, в тій агресивній політиці, яка нав'язується Україні. І поки вона не зміниться, поки нашій державі не буде надано право самій обирати пріоритети своєї зовнішньої політики, свою внутрішню політику - таке протистояння буде продовжуватися.

Що стосується зустрічі з російським послом, я вам можу точно сказати, що я його уникати не буду! Мені нема чого приховувати, мені нема чого його соромитися, і крім того, мінські домовленості, під якими підписався пан Путін, теж дає нам широке поле для обговорень і для дискусій. Тому я до цього готова!

Інтерв'ю Посла України у Великій Британії Наталії Галібаренко Українській службі BBC (ВІДЕО)

ВВС Україна, Ірена Таранюк

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux